1/1

KASZTANOBRANIE

       

         Kasztanowce dwa razy w roku mają swoje święto. Pierwszy raz, kiedy przepięknie kwitną, w maju, ogłaszając pełnię słonecznej wiosny i nadchodzący czas pisania egzaminów dla uczniów klas maturalnych oraz drugi, kiedy dojrzałe kasztany spadają na żółte liście, wyznaczają środek jesieni. Podobnie w jak u drzew, tak w całej przyrodzie. Na wiosnę życie rozkwita, zwierzęta leśne, rozbudzone promieniami słońca rozpoczynają w pełni żyć po zimie. W czasie lata wszędzie jest pełno pożywienia, więc zwierzętom leśnym jest lżej. Jest też drugi okres zima, kiedy często zasypane pola, brak dostępu do pokarmu powoduje głodowanie zwierząt a niekiedy nawet śmierć.

          Dlatego też za sprawą pani Magdaleny Kołodziejczak, Przedszkole nr 7 im. Jana Brzechwy z Zielonej Góry od lat włącza się w akcje dokarmiania zwierzyny leśnej. Dzieci z tego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami zbierają kasztany w mieście i przynoszą je do przedszkola, gdzie są magazynowane. Następnie zabierają je myśliwi z Wojskowego Koła łowieckiego Diana z Sulechowa, które współpracuje z przedszkolem. Kasztany te zostaną wysypane do lasu, w okresie zimowym, dla urozmaicenia karmy dla zwierząt w tym trudnym dla nich okresie.

            Zakończenie kasztanobrania to podsumowanie wyników zbiórki kasztanów przez przedszkolaków. Odbyło się 7 listopada w sali przedszkola. Na spotkanie z dziećmi przybył Łowczy okręgowy PZŁ w Zielonej Górze Jacek Banaszek oraz Prezes WKŁ Diana Sulechów Robert Majdecki. Rozpoczęła pani Magda wprowadzając w temat zbierania kasztanówi dokarmiania zwierząt. Następnie Prezes Koła Diana przedstawił dzieciom cel zbiórki oraz omówił zwierzynę która z chęcią korzysta z kasztanów.

        Następnie podsumowano akcję. Nagrody wręczał Prezes Koła, które ufundowało te nagrody, a dyplomy „Przyjaciela Przyrody” Łowczy okręgowy. I miejsce zajęła grupa Krasnoludki, które zebrały 275 kg, II miejsce grupa Motylki – 247 kg, III miejsce grupa Smerfy – 241 kg i IV miejsce grupa Pszczółki – 130 kg. Wszystkie grupy otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, Grupa Krasnoludki, za zajęcie I miejsca, otrzymała dodatkową nagrodę pobyt w Sali zabaw. Na zakończenie głos zabrał Łowczy okręgowy, który podziękował dzieciom za udział w akcji i zachęcał do uczestnictwa w następnym roku.

Tekst i zdjęcia: Robert Majdecki

WKŁ Diana Sulechów, adres e-mail Koła: dianasulechow@gmail.com

  • google-plus-square
  • Twitter Square
  • facebook-square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now